WSPIERAMY

EKO
NGO

WOJEWÓDZKA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • WOJEWÓDZKA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA W OLS...

Zakupy w czasie epidemii

URZĄD WOJEWÓDZKI
Jak bezpiecznie robić zakupy spożywcze podczas epidemii? Oto najważniejsze zasady.

Czy i jak robić dzisiaj zakupy? Całkowicie uniknąć się ich nie da. Najważniejsze jest natomiast ograniczanie czasu, jaki spędzimy w sklepie. Dlatego warto robić zakupy, które wystarczą nam na dłużej. Kolejną ważną sprawą jest umiejętne używanie jednorazowych rękawiczek. „Czasami obserwuję osoby, które wchodzą do sklepu, zakładają rękawiczki, potem dotykają różnego rodzaju towarów, zdejmują te rękawiczki w międzyczasie i często robią też coś takiego, że tą dłonią w rękawiczce dotykają twarzy. My jesteśmy zwolennikiem takiej zasady, że zdecydowanie częściej myjmy dłonie, niż częściej używajmy rękawiczek” - mówi lek. wet. Janusz Dzisko, warmińsko-mazurski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny. W sklepie starajmy się unikać dotykania czegokolwiek bez potrzeby. Klienci najczęściej dotykają uchwytów szaf chłodniczych, a na takich powierzchniach wirus może utrzymywać się nawet kilka dni.

Co natomiast z zakupami po powrocie do domu? „Pierwsza rzecz, jaką robimy, to myjemy ręce. Druga rzecz, to – jeżeli mamy możliwość umycia tego co kupiliśmy – zróbmy to, spłuczmy to wodą. Jeżeli możemy, to tak jak wspomniałem, to co hermetyczne kupujmy i pamiętajmy, że to mycie rąk powinno być przed tą czynnością i po tej czynności” - wyjaśnia Janusz Dzisko.

Właściciele działających sklepów chronią także swoich pracowników. Promują płatności bezgotówkowe, a przy kasach montują szyby oddzielające kasjerów od klientów. „Są tutaj rękawiczki jednorazowe, są kosze dezynfekowane. Także nawierzchnie, podłogi” - mówi pani Beata, pracująca w sklepie „Malwa” w Olsztynie.

W czasie ogólnonarodowej kwarantanny Polacy częściej korzystają z usług firm kurierskich. W trosce o bezpieczeństwo, kontakt z kurierem można ograniczyć do niezbędnego minimum. „My jako kurierzy spotykamy się z wieloma osobami, tak na dobrą sprawę nie wiemy, z kim się widzimy. Najczęściej jest to bezkontaktowe, że paczkę zostawiamy na wycieraczce po wcześniejszej rozmowie z klientem” - mówi Mateusz Kwietniewski, pracownik jednej z firm kurierskich.

Przypominamy – zgodnie z najnowszymi wytycznymi sklepy w godzinach od 10.00 do 12.00 są dostępne tylko dla osób powyżej 65 roku życia. Do sklepu jednocześnie może wejść najwyżej tyle osób, ile wynosi liczba kas pomnożona przez trzy. Wszyscy muszą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach.