WSPIERAMY

EKO
NGO

WOJEWÓDZKA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • WOJEWÓDZKA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA W OLS...

Żagle na maszt!

WOD-KAN
Nad jeziorem Ukiel w Olsztynie uroczyście zainaugurowano sezon żeglarski.

Bandera w górze oznacza tylko jedno – sezon żeglarski 2024 rozpoczęty. Inauguracja zgromadziła wielu miłośników żagli z utęsknieniem oczekujących na ten moment. Miejscem tego wydarzenia była przystań Warmia w Olsztynie. „Jak każdy żeglarz czy inny wodniak tęskni po przejściu zimy, jaka by ona nie była, to była przerwa w żeglowaniu” – podkreśla Kazimierz Burgat, komandor Yacht Klubu Polski w Olsztynie.

Inauguracja była szczególna z jeszcze jednego względu – w tym roku Yacht Club Polski obchodzi okrągły jubileusz. To oznacza, że miłośnicy żeglarstwa mogą spodziewać się wielu tradycyjnych spotkań i zawodów, z których wiele będzie miało miejsce na jeziorze Ukiel w samym sercu Olsztyna. „W tym roku Yacht Klub Polski obchodzi swoje stulecie i wszystkie imprezy związane z wodą będą obchodzone pod tym szyldem stulecia, stąd też u nas największą imprezą, którą organizujemy na przystani, to jest dla nas zorganizowanie regat niepodległościowych” – podkreśla Kazimierz Burgat.

Ale żeglowanie nie polega tylko na zawodach i przyjemnościach na wodzie – to również szacunek dla natury i bezpieczeństwo. W trakcie wydarzenia przypomniano, że dbanie o czystość jezior i rzek jest niezwykle istotne. „Pierwsza rzecz najważniejsza to nie śmiecić, to wszystkich dotyczy. To jest najgorsza rzecz. Najważniejsza rzecz to odrobina kultury i na zajęciach z młodzieżą tego próbujemy uczyć, przyzwyczajać” – mówi Zbigniew Choroszucha, wicekomandor Yacht Klubu Polski w Olsztynie. „Nawet jeśli jestem na kajaku, czy żaglówce, czy na motorówce, gdziekolwiek, zawsze zbieram te śmieci i dlatego apeluję do żeglarzy, aby starali się nie pozostawiać innych śladów, niż ślady stóp na piasku” – dodaje instruktor żeglarstwa Edward Szatkowski.

Doświadczeni żeglarze przypominają, że to, co z lądu trafiło na pokład, powinno wrócić na ląd. To jedna z prostych zasad, które pozwalają cieszyć się żeglowaniem w zgodzie z naturą.