WSPIERAMY

EKO
NGO

WOJEWÓDZKA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • WOJEWÓDZKA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA W OLS...

XVI Warmiński Kiermas w Bałdach

GMINA PURDA
Gminę Purda ponownie odwiedziły tłumy na XVI Warmińskim Kiermasie w Bałdach.

Warmiński Kiermas tradycji, dialogu i zabawy w Bałdach to niezwykle ważne wydarzenie dla mieszkańców gminy Purda. W tym roku odbyła się XVI edycja tego wydarzenia, która podkreśliła regionalny charakter imprezy, wspominając dzieje Krzysztofa Jana Szembeka – biskupa warmińskiego w latach 1724–1740. „Chcemy kultywować te tradycje. My się tu wychowaliśmy, chodziliśmy do szkoły, do przedszkola. My w tym wyrastaliśmy. To jest nasza ojczyzna. Warmia jest naszą ojczyzną. Cieszę się bardzo, ponieważ po pierwsze aura nam bardzo sprzyja. Co roku mamy piękną pogodę, ale z i roku na rok mamy coraz więcej lokalnych produktów.” – mówi Teresa Chrostowska, wójt gminy Purda.

Bałdy słyną nie tylko z pięknych terenów, ale to właśnie tam znajdują się Wrota Warmii i Trakt Biskupi. Park powstał w 2006 roku i do dziś przypomina wszystkim odwiedzającym, o niezwykle bogatej historii Warmii. To właśnie tam, przy kamieniu biskupa Szembeka zainaugurowano tegoroczną edycję Kiermasu. Jak wspomina Jerzy Laskowski, wójt gminy Purda w latach 2006-2014 –„ My wtedy bardzo skromnie zaczynaliśmy. Nie było jeszcze głazów na trakcie, bo to przerastało nasze wyobrażanie, że można pozyskać aż tylu fundatorów, ale dzisiaj jest to piękne. Piękna aleja, piękna tradycja i jest kontynuowana.”

Ważnym punktem programu było nagrodzenie regionalnych producentów „Kunsztykiem Warmińskim”. Nagroda trafia do najbardziej zasłużonych i oryginalnych  wytwórców, którzy swoją postawą promują nie tylko region, ale również przedsiębiorczość i gospodarność. „To jest dla nas takie bardzo ważne i istotne, dlatego że ten produkt później promujemy przez 2 lata. Ten produkt pokazuje też piękno Warmii, pokazuje wytwórczość, ale chcemy docierać i pokazywać, że Warmia to oprócz tej pięknej naszej przyrody, oprócz tradycji, oprócz historii, oprócz zabytków – to też ludzie.’” – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Na Warmińskim Kiermasu nie mogło zabraknąć również niezwykle bogatej oferty kulinarnej i rękodzieła. Ważną rolę odegrały tu Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Purda, które przygotowały dla przybyłych gości prawdziwie kulinarną ucztę. KGW Jutrzenki proponowało  bigos, dzyndzałki, pierogi ruskie, indyka, babka ziemniaczana z sosem kurkowym, polędwiczki z kurczaka. Na Warmińskim Kiermasie w Bałdach nie zabrakło również atrakcji