WSPIERAMY

EKO
NGO

WOJEWÓDZKA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • WOJEWÓDZKA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA W OLS...

Ruciane-Nida inwestuje

MIASTO I GMINA RUCIANE-NIDA
Ruciane-Nida szykuje się do budowy nowego portu i promenady. Realizuje też projekty ekologiczne i międzynarodowe.

Teren po byłym tartaku w Rucianem-Nidzie od lat popadał w ruinę. Teraz ma szansę zyskać nowe życie. Działka, dzięki staraniom władz gminnych, jest już w rękach gminy. W ciągu najbliższych lat zmieni się nie do poznania. „To jest 14 hektarów. To jest drugie miasto i drugie życie dla Rucianego. Zabiegamy o wsparcie finansowe Urzędu Marszałkowskiego na budowę promenady i portu. Łącznie to jest około 1,5 km promenady ze wszelkimi atrakcjami” - mówi Piotr Feliński, burmistrz miasta i gminy Ruciane-Nida. Miasto wkrótce ogłosi konkurs na koncepcję urbanistyczną. Po wyborze zwycięzcy, kolejnym krokiem będzie przygotowanie projektu.

W oczekiwaniu na budowę nowego portu miasto skutecznie realizuje projekty w duchu eko. Dzięki dofinansowaniu, panele fotowoltaiczne zostały już zamontowane na dachach szkół podstawowych nr 1 i 2. „Dzięki temu w zasadzie obydwie szkoły będą samowystarczalne jeśli chodzi o energię elektryczną” - podkreśla Marek Kaczmarczyk, inspektor ds. pozyskiwania środków zewnętrznych w Urzędzie Miasta i Gminy Ruciane-Nida.

Ekologiczne rozwiązania w postaci oszczędnych lamp pojawiły się też wzdłuż Alei Wczasów. Przy okazji wybudowano tu nowy chodnik oraz zadbano o infrastrukturę podziemną. „Czas było podjąć inicjatywę. Tutaj nie budowaliśmy tego ze środków zewnętrznych, budowane to było tylko i wyłącznie z wkładu gminy. Ponad 5 milionów inwestycja, ponad 9 kilometrów wodociągu, zaopatrzenie w wodę naszych mieszkańców” - mówi burmistrz Feliński.

Ruciane-Nida aktywnie włącza się we współpracę zagraniczną. Dzięki wspólnemu projektowi z miastem Guryevsk w Obwodzie Kaliningradzkim udało się pozyskać duże dofinansowanie na szereg inicjatyw. „Dostaliśmy na ten projekt 90 procent dofinansowania z programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Otrzymaliśmy na cały projekt, a więc zarówno dla nas, jak i Guryevska, 2 miliony euro” - informuje Marek Kaczmarczyk. Efektem jest przebudowa ulicy Krajeckiego wraz z dojazdami od ulic Kolejowej oraz Polnej w Rucianem-Nidzie.

W ramach współpracy z miastem Guryevsk, Ruciane-Nida zorganizuje też zlot zabytkowych samochodów oraz konferencję poświęconą bezpieczeństwu na drogach.