WSPIERAMY

EKO
NGO

WOJEWÓDZKA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • WOJEWÓDZKA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA W OLS...

XX Seminarium Historyczne w Jabłonowie-Dybach

GMINA JANOWIEC KOŚCIELNY
Pasjonaci historii spotkali się w gminie Janowiec Kościelny na XX Seminarium Historycznym.

Po dwóch latach przerwy z powodu pandemii koronawirusa, w gminie Janowiec Kościelny odbyło się jubileuszowe XX Seminarium Historyczne. We wsi Jabłonowo-Dyby spotkali się miłośnicy historii, naukowcy, oraz przyjaciele i mieszkańcy gminy. „Chciałbym bardzo podziękować swoim poprzedniczkom, zarówno pani Danucie Puchalskiej, jak i pani Bożenie Grochali, że zainicjowały 22 lata temu tę trwającą do dzisiaj lekcję historii, dzięki której możemy się spotykać w tak zacnym gronie ludzi zainteresowanych historią, ale też ludzi, którzy chcą tę historię na nowo odkrywać” – mówi Piotr Rakoczy, wójt gminy Janowiec Kościelny.

Spotkanie zorganizowano na terenie byłej szkoły w Jabłonowie-Dybach. Właścicielka obiektu Czesława Zdanowska przybliżyła gościom historię placówki oraz drogę do odzyskania jej dawnej świetności. „Staraliśmy się z architektem z Poznania zachować to miejsce w miarę wiernie, wiernie temu, jak było i myślałam o tym, żeby to była nie tylko sadyba taka rodzinna, gdzie przyjedziemy, zbierzemy myśli i odpoczniemy, że będzie to taki punkt, ośrodek kultury i historii” – mówi Czesława Zdanowska.

W trakcie spotkania upamiętniono przyrodnika Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego i jego wychowanków, m.in. Ludomira Benedyktowicza. Goście obejrzeli film poświęcony tym postaciom w reżyserii leśnika, pasjonata historii i filmowca Jacka Frankowskiego. „Wojciech Bogumił Jastrzębowski był właściwie geniuszem. Wiele funkcji, którymi się w swoim życiu zajmował, starałem się pokazać w

filmie. Jest autorem projektu Konstytucji Zjednoczonej Europy, której idea zrodziła się w 1831 roku po Bitwie pod Olszynką Grochowską, w której Jastrzębowski brał udział” – opowiada Jacek Frankowski.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wiśniewie-Grabowie Beata Jóźwiak opowiedziała o roli placówki w kształtowaniu postaw patriotycznych wśród młodzieży i upamiętniania postaci, które wpisały się w historię tych ziem. „Wojciech Bogumił Jastrzębowski jest nam bardzo bliski z wielu względów. Po pierwsze dlatego, że to wielki patriota, po drugie że pochodził z terenu naszej gminy, po trzecie, że bardzo lubił rośliny, a w naszej szkole jest pełno zieleni i wszystkie rośliny podpisane, po czwarte chcemy pokazywać, że wielcy ludzie rodzą się na tej ziemi” – podkreśla Beata Jóźwiak.

Historyk i przyrodnik Hubert Domański przybliżył natomiast postać Pawła Mateńczuka „Navala”, byłego żołnierza Jednostki Wojskowej GROM. Mówił też o dziejach Powstania Styczniowego i wydarzeniach, w których brał udział kolejny bohater Seminarium – Ryszard Juszkiewicz. „Zgromadził ogromną ilość relacji i również materiałów, która dla historii Poboża jest niezwykle ważna. Mam wrażenie, że gdyby pana profesora Juszkiewicza nie było, to nie byłoby tego Seminarium, bo poprzez profesora Dymka, Benona Dymka doprowadził do konferencji dotyczącej profesora Jastrzębowskiego” – mówi Hubert Domański.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa poświęcona Powstaniu Styczniowemu oraz postaciom Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego oraz Pawła

Mateńczuka „Navala”.